Portal wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Są one wykorzystywane w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dot. przechowywania plików cookies w Twojej przeglądarce. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie plików coockies na Twoim komputerze.
x

Ostatnio dodane

 

Aktualności

05.03.2012
 
 
W dniach 04-05.02.2012 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie ze Zbąszynka wraz z partnerem z Landu Saksonia - Groß Düben realizowało projekt Nr 142/SAX/11 pod tytułem „Podsumowanie Sezonu Strzeleckiego”. Na początku roku postanowiono dokonać szczegółowej oceny dotychczasowej współpracy i kultywowanej tradycji.
W 2010 roku na terenie strzelnicy w Rogozińcu, w gminie Zbąszynek, obchodzono Jubileusz 10-lecia wzajemnej współpracy, natomiast w 2011 roku w Groß Düben świętowano 20-lecie reaktywowania partnera z Landu Saksonii.
Wszystkim zgromadzonym gościom została zaprezentowana prezentacja multimedialna, która w pełni ukazała: obyczaje, kulturę, przyjaźń, oraz więzi łączące obu partnerów. W niniejszej prezentacji ukazano również formy i rodzaje strzelań o różne godności oraz trofea, począwszy od tych historycznych po obecnie praktykowane. Ponadto odbyło się również posiedzenie robocze mające na celu dalszy rozwój współpracy między strzelcami z Polski oraz Niemiec, w myśl aktu o partnerstwie podpisanego w dniu 18.09.2010 r. , który obowiązuje do dziś. (W załączeniu protokół z dnia 04.02.2012 r.)
Punktem kulminacyjnym był XI Bal Kurkowy, który odbył się w hotelu „Sen” w Świebodzinie. W niniejszej uroczystości udział wzięło ok. 130 osób. Zgodnie z przyjętą tradycją wszystkie panie powitano czerwonymi różami. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił zespół MB Art. z Poznania. Gospodarzami balu byli: właściciel hotelu Lesław Żyża oraz Prezes KBS w Zbąszynku Jan Mazur, który dokonał oficjalnego otwarcia.
Prezes KBS w Zbąszynku powitał Królów i I Damy, Cesarzy i Książęta, w tym m.in.: Burmistrzów –Helmuta Krautz z Groß Düben, Dariusza Bekisza ze Świebodzina, Wiesława Czyczerskiego ze Zbąszynka, radnych Powiatu Świebodzińskiego, Mieczysława Kijewskiego przedstawiciela Stowarzyszenia Gmin R.P. Euroregion Sprewa – Nysa – Bóbr, realizatorów projektu z Rene Köppen na czele oraz delegacje, a także Prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P. Adama Gołembowskiego.
Wśród przybyłych gości z Niemiec znaleźli się również: Rainer Wickidal i Engelhard Judek z BSB, Rainer Schiemann z Peitz, Gert-Dieter Andreas z Cottbus oraz Kazimierz Wilczak z Haidemühl .
Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych strzelców. Krzyże Komandorskie otrzymali: Wiesław Czyczerski, Stanisław Górawski, Ryszard Kaczmarek, Eugeniusz Richter. Krzyże oficerskie powędrowały do Leszka Helma, Andrzeja Kluja oraz Zbigniewa Górnego. Ponadto gościom przekazano różne prezenty, w tym m.in.: „kura”- symbol strzelców, wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście otrzymali również kalendarze, wydane z tej okazji.
Bal był wspaniałą okazja do wspólnej zabawy do białego rana, pomimo tego że mróz za oknem przypominał o srogiej zimie.
Kolejny dzień był czasem dyskusji i wspomnień, podczas których zaprezentowano prezentację multimedialną stanowiącą historyczną wędrówkę w przeszłość, ukazującą rozwój miasta i gminy Zbąszynek (inwestycje w 2011 roku).
Obecnie szybki rozwój gmin następuje dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej.
Podsumowując uwzględniono wspólny wyjazd na Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych, które odbędzie się w Tucholi w dniach 24-26.08.2012 r.
 
Z brackim pozdrowieniem
Jan Mazur
Prezes KBS w Zbąszynku
 

Podsumowanie Sezonu Strzeleckiego